Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Ricínový olej ako elixír krásy pre pokožku a vlasy

Výnimočné účinky ricínového oleja poznajú ľudia už tisíce rokov. Vyrába sa extrakciou oleja zo semien Ricinus communis. Jeho využitie je vhodné nielen na pokožku, ale i ako podpora rastu vlasov či mihalníc. V starovekom Egypte ľudia pálili ricínový olej ako palivo v lampách, používali ho ako prírodný liek na liečbu chorôb, ako je podráždenie očí, a dokonca ho užívali na stimuláciu pôrodu v tehotenstve.

Ricínový olej, prírodný derivát rastliny Ricinus communis, sa široko používa ako zmäkčovadlo v kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti, v systémoch dodávania liekov a obväzoch na rany. Ricínový olej sa považuje za bezpečný a tolerovateľný, so silnými antimikrobiálnymi, protizápalovými,  analgetickými, antioxidačnými vlastnosťami, hojením rán a vazokonstrikčnými vlastnosťami. Jeho hlavná zložka, kyselina ricínolejová, má bipolárnu molekulárnu štruktúru, ktorá podporuje tvorbu esterov, amidov a polymérov.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33037703/

Využitie v kozmetickom aj farmaceutickom priemysle

 • Prírodný zvlhčovač pokožky
  Kyselina ricínoolejová má významné zastúpenie v ricínovom oleji a vďaka tomu pôsobí ako zvlhčovač, ktorý zabraňujú strate vody cez vonkajšiu vrstvu pokožky. Ricínový olej sa používa v kozmetike na podporu hydratácie. Výrobcovia ho často pridávajú do produktov, ako sú pleťové vody, make-up a čistiace pleťové mlieka, či pleťové hydratačné krémy. Aj keď je aplikácia ricínového oleja na pokožku pre väčšinu ľudí považovaná za bezpečnú, u niektorých ľudí môže spôsobiť alergickú reakciu.
 • Rast vlasov a zvlhčovanie pokožky hlavy
  Ricínový olej má hydratačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť premazať vlasový kmeň, zvýšiť pružnosť a znížiť riziko lámavosti. Ale vedecký dôkaz, ktorý pri preukazovak, že podporuje rast vlasov stále chýba.
  Zdroj: 
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7595365/
 • Podporuje aplikácia ricínového oleja na rast mihalníc?
  V súčasnosti neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že ricínový olej pomáha podporovať zdravie mihalnác. Niektorí ľudia používajú ricínový olej na rast mihalníc, ale žiadny vedecký výskum nepreukázal, že je to skutočne účinné.
  Zdroj: https://www.healthline.com/health/castor-oil-for-eyelashes
 • Terapeuticý potenciál ricínového oleja pri zápale očných viečok a suchého oka
  Zápal očných viečok (blefaritída) je ochorenie postihujúce obidve očné viečka. Vzniká upchávaním a retenciou mazu do mazových žliaz na okraji viečok. Môže mať akútny alebo chronický priebeh a postihuje pacientov naprieč všetkými generáciami.
 • Antivírusová aktivita z extraktov listov ricínového oleja
  Extrakt ricínového oleja má vysoké tradičné a liečivé hodnoty na liečbu infekcií pečene, bolesti žalúdka, plynatosti, zápchy, zápalu, bradavíc, koliky, enteritídy, horúčky, bolesti hlavy a pôsobí proti podráždeniu. 

  Jeho rozmanité fytochemikálie majú širokú škálu cenných liečivých účinkov vrátane hepatoprotektívnej, antinociceptívnej, antioxidačnej, protivredovej, protirakovinovej, protizápalovej, centrálnej analgetickej, antidiabetickej, antimikrobiálnej, antivírusovej a hojenia rán.
  Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33515683/
 • Pozor na dávkovanie a na vedľajšie účinky
  Pri vnútornom použití buďte veľmi opatrný nakoľko smôže pôsobiť vedľajšie účinky, vrátane hnačky, kŕčov v bruchu, nevoľnosti, vyrážky a v niektorých prípadoch dokonca aj halucinácie. Mali by ste si byť vedomí akýchkoľvek preventívnych opatrení alebo interakcií spojených s ricínovým olejom, preto sa pred jeho použitím porozprávajte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Upozornenie!

Ricínový olej neslúži ako náhrada pestrej vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. O jeho vnútornom používaní by ste sa mali poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom.

Ricínový olej ako elixír krásy pre pokožku a vlasy

ODOBERAJTE AJ VY NÁŠ NEWSLETTER

Prihláste sa do nášho newsletteru a dozviete sa 
o aktuálnych zľavách a novinkách medzi prvými.

Ušetrite na poštovnom. 
Poštovné a balné ZDARMA pri objednaní nad 40 €*

Ušetrite na poštovnom.
Poštovné a balné ZDARMA pri objednaní nad 40 €*